"Ezért hagyja el a férfi apját és anyját, ragaszkodik feleségéhez, és lesznek ketten egy testté. Úgyhogy már nem két test, hanem egy. Amit tehát az Isten egybekötött, ember azt el ne válassza." (Mt 19,4-6)
A házasság Isten ajándéka
Esküvő a kiskőrösi evangélikus templomban A házastársi szeretet és halálig tartó hűség az emberi lehetőségek határain belül találhatóak, ezért mindkettőre esküt tehetnek a házasulandók. Az eskü esedezés is egyben, Isten segítségül hívása. Miközben a házasság Isten ajándéka, a mindennapok számára feladatokat jelent. Olyan életforma, amely a mindennapokban megtartó erő. Megadja az életnek azt a szilárd keretét, amelyet maguk a házaspárok töltenek meg tartalommal Isten szeretetének egységében. Hitünk szerint a házasságot Isten alapította és rendelte. Ezért Isten teremtésbeli rendjéhez tartozik, hogy férfi és nő egymással és egymásért éljen, családot alapítson. Mindehhez Isten ígérete, áldása és kegyelme kapcsolódik. A házasság az evangélikus egyházban nem szentség, mivel nem tartozik Krisztus megváltó művéhez és nem kötődik hozzá az üdvösség ígérete. A férfi és a nő megtartására, nem pedig megváltására szolgál.
Tudnivalók gyülekezetünk esketési szokásairól
Esküvőt bejelenteni a Gondnoki Hivatalban lehet nyitvatartási idő alatt. A templomi szertartás mindig a már megkötött polgári esküvő után történik, kérjük így tervezzék az esküvői nap programját! Az irodában a személyes adatokon kívül a tanúk nevét fogják kérdezni. Egyházi esküvő alkalmával fontos, hogy mindkét fél meg legyen keresztelve. Lehetséges, hogy egy napon több esküvő is van, ezért érdemes minél hamarabb megbeszélni a kívánt időpontot.
Az időpont kiválasztása után a fiatal párral felveszi a kapcsolatot a lelkész. Az esküvő előtt 3-6 alkalommal találkoznak jegyesoktatáson, ahol a pontos szertartásrendet is megbeszélik.
Zene
Az esküvő bevonuló orgonazenével kezdődik, mely addig tart, míg a násznép elfoglalja a helyét. A szertartás alatt két gyülekezeti ének hangzik el, valamint az eskütétel alatt halk orgonaszó szól. A kivonulást is ünnepélyes orgonamuzsika kíséri. Lehetőség van külön ének, hangszeres darabok megszólaltatására is, amennyiben a család ezt megszervezi. Erről kérjük értesítsék a lelkészt. Zenei próbákat a templomban a kántorral kell egyeztetni.
Templomdíszítés
Az oltár, esetlegesen a padok díszítését az ifjú párnak kell megszervezni. Városunk virágboltosai ebben már nagy tapasztalattal rendelkeznek, érdemes tőlük tanácsot kérni. Ha egy napon több esküvő is van, akkor a másik családdal is meg kell beszélni, hogy milyen legyen a díszítés, így természetesen a költségek is osztódnak. A templomdíszítés idejét az egyházfival kérjük egyeztetni.
Ökumenikus esküvő
A legtöbb jegyespár úgy érkezik a lelkészi hivatalba, hogy fel sem vetődik bennük az ökumenikus esküvő lehetősége, pedig már 2000 pünkösdje óta lehetőség van rá. Közismert tény, hogy a katolikus, a református és az evangélikus tanítás a házassággal kapcsolatban több eltérést mutat. A protestáns egyházakban az esküvő nem szentség, míg a katolikus egyházban olyan szentség, amelyet a házasulandók egymásnak szolgáltatnak ki.
Ha a jegyespár vegyes vallású, lehetőség van mindkét fél lelkészének, papjának részt vennie a liturgiában. Bővebb információt az ökumenikus esküvőről általánosságban itt talál, ill. a saját konkrét elképzeléseket az eskető evangélikus lelkésszel kell megbeszélni.
Az esküvői szertartás egyházi szolgáltatás, melynek díja: 30.000 Ft. Ez magában foglalja a lelkész, a kántor, az egyházfi tiszteletdíját.
A továbbiakban részletesen bemutatjuk az evangélikus esküvő liturgiáját, valamint néhány gondolatot arról, miért is jó Isten áldását kérni a házasságra.
Szentírási igék a házasságról
Jézus mondja:
"Nem olvastátok-e, hogy a Teremtő kezdettől fogva férfivá és nővé teremtette őket?"
Majd így folytatta:
"Ezért hagyja el a férfi apját és anyját, ragaszkodik feleségéhez, és lesznek ketten egy testté. Úgyhogy már nem két test, hanem egy. Amit tehát az Isten egybekötött, ember azt el ne válassza."
(Mt 19,4-6)
"Megteremtette Isten az embert a maga képmására, Isten képmására teremtette, férfivá és nővé teremtette őket. Isten megáldotta őket és ezt mondta nekik Isten: Szaporodjatok, sokasodjatok, töltsétek be és hódítsátok meg a földet. Uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain és a földön mozgó minden élőlényen!"
(1Móz 1,27-28)
Pál apostol pedig ezt mondja:
"Adjatok hálát Istennek, az Atyának mindenkor mindenért a mi Urunk Jézus Krisztus nevében, és engedelmeskedjetek egymásnak a Krisztus félelmében: az asszonyok férjüknek, mint az Úrnak, a férfiak pedig szeressék feleségüket, ahogyan Krisztus is szerette az egyházat, és önmagát adta érte."
(Ef 5,20-22, 25)
Miről szól az egyházi esküvő?
Az egyházi esküvőn két ember szerelme kerül előtérbe. Hitünk szerint a szerelem a teremtő Isten ajándéka a férfi és nő számára. Ezért az egyházi esküvőt a hálaadás és az öröm jellemzi. Akik házasságot kötnek, esküvel erősítik meg, hogy a házasság szeretet-közösségében hűségesen kitartanak egymás mellett egész életük során. Ehhez kérik Isten áldását, vagyis azt, hogy aki megáldotta a férfi és a nő házasságát általában, áldja meg az övékét is.
Manapság korántsem magától értetődő, hogy két ember saját álmaival és vágyaival, múltjával és jövőbeni terveivel, képességeivel és hiányosságaival arra vállalkozzon, hogy életét Isten és egymás iránti odaadó hűségben élje tovább. Mindezt Isten segítségével teszik, ami azt jelenti, hogy a férfi és a nő Isten áldására és védelmező közelségére szorul. Hiszen Isten hűsége "pajzs és páncél": akkor is jelen van, ha a házaspár felhőtlen boldogságában vagy mélységes szomorúságában megfeledkezne róla. Az ő jelenléte nem szégyenkezésre indító, hanem éppen ellenkezőleg: bátorító és őszinteségre indító jelenlét.
A házasság szentháromsági szimbóluma
A "jól működő" házasság egyik szép szimbóluma a Szentháromság személyeinek egymással való kapcsolata. Az Atya, aki megteremtette a házasság rendjét, meg is áldja azt és a házasság középpontjában elhelyezkedve gondoskodik róla. Ebben a szimbólumban a férj elsősorban Krisztushoz, míg a feleség elsősorban a Szentlélekhez köthető. Az élet teljességét szeretetben és önátadásban megosztva tartoznak össze. A férj feladata így a cselekvés, az ünneplés és a felajánlás: életét adja övéiért. A feleség az élet egészét öleli át anyai gondoskodásával: ő az, aki könyörög, védelmez és vigasztal, aki a rábízottak életét napról napra odaadóan kíséri.
EVANGÉLIKUS ESKETÉSI LITURGIA
Bevezetés, prédikáció
A házasfelek a tanúkkal bevonulnak, és az oltár elé állnak. A gyülekezet egy énekverset énekel. Az esketési szertartás első részének mottója:
"Jöjjetek, örvendezzünk az Úrnak, vigadozzunk üdvösségünk kősziklájának! Járuljunk eléje hálaadással, és örvendezzünk neki dicséretekkel!"
(Zsolt 95)
Ebben a részben hangzik el a bevezető zsoltár, a közös imádság, hálát adva Istennek azért, hogy szeretetben egymáshoz vezette őket, és kérve őt azért, hogy hűségük igaz legyen, szeretetük pedig önfeláldozó. Ezt követi a lelkész prédikációja, amely több a puszta szónál és az emberi tanácsoknál, benne az élő Isten üzenete szólal meg a jegyespár felé. A lelkész személyre szólóan választja meg a prédikáció alapigéjét. Ez az ige akár egy egész életen át kísérheti és vezetheti a házaspárt.
A második részben a lelkész azokat a bibliai igéket olvassa fel, amelyek a házasság isteni rendjéről beszélnek. Ezek a következők:
Isten ezt mondja:
"Nem jó az embernek egyedül lenni, szerzek neki segítőtársat, hozzá illőt. És teremtette az embert férfivá és asszonnyá, és megáldotta őket. És látta Isten, hogy minden, amit teremtett, íme, igen jó. Ezért a férfi elhagyja atyját és anyját és ragaszkodik feleségéhez, és lesznek ketten egy testté".
(1Móz 1,2)
Krisztus Urunk ezt mondja:
"Amit tehát Isten egybeszerkesztett, ember azt el ne válassza"
(Mt 19,6)
Pál apostol pedig ezt mondja:
"Adjatok hálát Istennek, az Atyának, mindenkor mindenért a mi Urunk Jézus Krisztus nevében, és engedelmeskedjetek egymásnak a Krisztus félelmében: az asszonyok férjüknek, mint az úrnak, a férfiak pedig szeressék feleségüket, ahogyan Krisztus is szerette az egyházat, és önmagát adta érte."
(Ef 5,20-22.25)
Ezt követően az esketési kérdéseket teszi fel a lelkész, először mindig a férfinak, majd a nőnek. A kérdésekre adott válaszukkal egymás számára és Isten színe előtt kijelentik a házasulandók, hogy egymást szeretik és Isten rendje szerint kívánnak egymással házasságban élni.
Először tőled kérdem, Testvérem az Úrban, N. N! Szereted-e a melletted álló N.N.-t, akit házastársul választottál? Szereted-e?
FELELET: Szeretem.
Akarsz-e vele Isten rendje és igéje szerint házasságban élni, míg a halál tőle Isten akaratából el nem választ? Akarsz-e?
FELELET: Akarok.
Kész vagy-e mindezt esküvel is megerősíteni? Kész vagy-e?
FELELET: Kész vagyok.
A kérdéseket a gyűrűzés követi, amikor lelkész a nő és a férfi jobb kezének gyűrűsujjára húzza gyűrűket és ezeket a szavakat mondja:
"Amilyen végtelen a gyűrű, olyan végtelenül szeressétek ti is egymást."
Az eskütételhez és a házasság megáldásához a házasfelek az oltárhoz térdelnek, és jobb kezüket nyújtják egymásnak. A gyülekezet felállva hallgatja az esküt.
Az eskütétel szövegét először a vőlegény mondja, majd a mennyasszony.
"Én N. N., | esküszöm az élő Istenre, | aki az Atya, Fiú, Szentlélek, | Szentháromság egy igaz Isten, | hogy N.N.-t igazán szeretem, | hűséges házastársa leszek | Isten rendje és igéje szerint, | holtomig, holtáig | el nem hagyom | sem egészségében, | sem betegségében, | sem örömében, | sem bánatában. | Isten engem úgy segéljen. Ámen."
A házasság megáldásához a lelkész jobb kezét a házastársak összekulcsolt kezére helyezi és ezt mondja:
"Mivel Isten rendje szerint akartok egymással házasságban élni, és ezt az élő Isten színe és az egyház tanúi előtt kijelentettétek: ezért egybekötlek titeket Isten igéjével és áldásával az Atya, Fiú, Szentlélek nevében, hogy amit Isten egybeszerkesztett, ember azt el ne válassza. Ámen"
Esküvő a kiskőrösi evangélikus templomban Majd a házasfelek fejére teszi kezét és folytatja:
"A mindenható Isten, aki az embert jótetszése szerint férfivá és asszonnyá teremtette, és házasságukat megáldotta, áldja meg a ti házassági szövetségeteket, és adja nektek Szentlelkét, hogy az Ő gyermekeiként tisztaságban és szeretetben, békességben és boldogságban éljetek, a hitben megálljatok, egykor pedig elvegyétek az örök élet koronáját, az Úr Jézus Krisztus által. Ámen."
Az utolsó rész az imádságé és az áldásé. A befejező imádságban a hálaadás szavai szólalnak meg az eddigiekért és Isten áldásának kérése hangzik el a házaspár előtt álló útra. Majd ezt követően a házaspár először mondhatja el közösen az Úrtól tanult imádságot. A szertartást a lelkész áldással fejezi be. Majd záróének és a kivonulás következik.
Gyakran feltett kérdések, hasznos tanácsok
Tanúk szerepe
Az eskütétel az egyház tanúi és a lelkész előtt történik, ezért van rájuk szükség. A tanúk az oltár mellett bal oldalon foglalnak helyet.
Csak kényelmes cipőben!
Az esküvőn az ifjú pár végig az oltár előtt áll. (Kb. fél órát.)Ezért az új esküvői cipőket érdemes "bejáratni" a jeles nap előtt.
A gyűrűkről el ne feledkezz!
A gyűrűket a templomajtóban kéri el az egyházfi, és utána egy tálcán az oltárra helyezi. Addig a pillanatig a gyűrűk legbiztosabb helye a menyasszony és a vőlegény ujján van.
Milyen papírok szükségesek az egyházi esküvő bejelentésekor?
A keresztelési emléklap, (ill. a keresztségről kért igazolás) majd a templomi esküvő előtt a polgári házasság megkötését igazoló házassági anyakönyvi kivonat.
Szabad-e fényképezni az esketési liturgia alatt?
Természetesen igen. A fotósoktól, videósoktól azt kérjük, hogy tartsák tiszteletben az ünnep méltóságát, és ne zavarják a liturgiát indokolatlanul sok villogással, túl sok járkálással. Az oltártérbe, szószékre kérjük, ne menjenek fel a fényképészek sem.
Ha egyikünk sem tagja az evangélikus egyháznak, akkor lehet-e egyházi esküvőnk?
Nem. Az evangélikus egyház megkívánja, hogy legalább a jegyespár egyik tagja tartozzon az evangélikus egyházhoz. (Lehetőség van azonban az esküvőt megelőzően felnőttkeresztelésre és konfirmációra. Ezt követően természetesen már megtörténhet az evangélikus esküvő.)
Esküvő válás után
A keresztény esküvő által támasztott igény - az élethosszig tartó hűség - sokak számára megtarthatatlannak tűnik. Ennek ellenére, a Szentírás tanúsága szerint, csak a hűség vállalásával tapasztalható meg a feltétlen bizalom védettsége a különböző élethelyzetekben, és csak így válhat a házasság valóban megtartó erővé. Az a tény, hogy sokan egy sikertelen házasság után ismét házasságot kívánnak kötni és erre Isten áldását is kérik, arra mutat, hogy továbbra is érvényesnek és fontosnak tartják a házasság isteni rendjét.
Evangélikus felfogás szerint az elváltak esketése bizonyos feltételekkel lehetséges. Válásnál nincsen vétlen fél Isten színe előtt. Ám Isten nem veti meg a töredelmes és megtört szívet
"Én pedig Istenhez kiáltok, és az ÚR megsegít engem. Bár reggel, délben, este gondban vagyok és sóhajtozom, ő meghallja hangomat."
(Zsolt 51,17-18)
Mégis az új kezdet lehetőségéhez hozzátartozik a saját vétkesség felismerése és elismerése. A Krisztus kegyelmében és erejében bizakodó előretekintés szerint Isten segítségével harcolni lehet saját bűneink ellen is.
Forrás: Online Hittan
Interjú
A következő interjút Aszódi Péterrel és Ökördi Beatrixszal készítettük. 2009-es esküvőjükről, házasságukról, családjukról mesélnek.
Miért volt fontos számotokra, hogy egyházi esküvőtök is legyen?
Mivel mindketten vallásos emberek vagyunk, ezért elképzelhetetlen volt számunkra az, hogy ne legyen templomi esküvőnk. A legmeghittebb dolog kimondani a boldogító igent Isten színe előtt! Mindig is azt gondoltuk, hogy az igazi esküvő az a templomi esküvő.
Úgy tudom nem egy felekezetből jöttetek. Miért pont a kiskőrösi evangélikus templomot választottátok esküvőtök színhelyéül?
Ez igaz. Bea római katolikus, én pedig evangélikus. Mikor erről volt szó, hogy melyik templom és hogy milyen szertartás legyen az esküvőn, akkor Bea azt mondta, hogyha élt volna a soltvadkerti nagymamája, akkor ragaszkodott volna a tiszta katolikus esküvőhöz. Esküvő a kiskőrösi evangélikus templomban De mivel sajnos Ő már nem élte meg ezt a csodálatos pillanatot, - így Bea tudta azt, hogy Nekem milyen fontos a kiskőrösi evangélikus gyülekezet, és mennyi emlék köt engem a templomhoz az imaházhoz no meg a KIE-házhoz. Ezért Bea azt nézte, hogy hogyan tehetné a nagy napot még boldogabbá, így döntöttünk a szülővárosom evangélikus gyülekezete mellett. Az, hogy a szertartás miért nem ökomenikus lett, az pedig azért, mert Bea mióta velem van, nagyon megszerette a közösséget, a kedves ismerősöket, barátokat, lelkészbarátokat, és a szertartás is tetszett neki. Így lett kizárólag evangélikus a szertartás, de nem idegenkedtem volna az ökumenikus szertartástól sem (persze az evangélikus templomban).
Milyen élmények, kapott lelki ajándékok maradtak meg bennetek az esküvőtökről?
Bea: Élmény? Nagyon sok van! Minden perce az volt! Nagyon meghitt esküvőnk volt! A gyönyörű időjárás, a gyönyörű menyasszony, a daliás vőlegény és a barátok felejthetetlen meglepetés előadása! Az ahogy Csővári Csilla énekelte az Ave Maria-t és ahogy a barátok egyesével álltak fel szétszóródva a padok között és énekeltek! Csodálatos és felejthetetlen élmény volt! Amikor kimondtuk a boldogító igent Isten színe előtt kéz a kézben, mosolyogva, egymás szemébe mélyen nézve!
Peti: Én ugye kiskőrösi gyerekként sok házasságkötést végigültem ebben a csodálatos templomban, és felemelő érzés volt, hogy most én állhatok ott az oltárnál a lelkészem előtt, aki előtt felnőttem, és ott álltam életem párjával, hogy meghozzuk életre szóló döntésünket. Te velem, én Veled.
Azóta is van kapcsolatotok a gyülekezettel?
Igen, van! Amikor csak van módunk és lehetőségünk, akkor elmegyünk templomba, néha öreg IFIs alkalmakra. Budapesten élünk, és ott is felvettük a kapcsolatot az ottani gyülekezettel, de pici babával a vasárnapok sokszor a televíziós vagy internetes közvetítésű istentiszteletekben merülnek ki. A gyülekezeti hírekről pedig első kézből vagyunk informálva presbiter édesapám jóvoltából.
Nemrég megszületett első gyermeketek. Hogyan tervezitek a keresztelőt?
Januárban született meg első gyermekünk, apja után Péter lett. A keresztelőt ugyanabban a templomban tervezzük, ahol házasodtunk, már csak a hagyományok miatt is. Már az időpont is megvan! 2012.Június 3. Mikor még nem volt úton a kicsi, már akkor elhatároztuk, hogy evangélikus keresztséget kapnak majd a gyermekeink.
Milyen szerepet játszik a keresztyén hit, Isten a családotok életében?
A keresztyén hit és Isten központi szerepet tölti be családunk életében, és nem csak azért mert mind a ketten ilyen nevelést kaptunk, hanem mert mindkettőnk életét kíséri a gondviselő Isten, és már hárman vagyunk. Úgy gondoljuk, hogy Isten ajándékai vagyunk egymásnak. Megismerkedésünk története tele van véletlenekkel, amikben mi nem hiszünk. Tudjuk, hogy Valaki nagyon akarta, hogy mi találkozzunk. Minden este imádkozunk kéz a kézben együtt, és imáink meghallgatásra találnak, hisz nagyon boldogok vagyunk együtt és most, hogy januárban egy egészséges kisfiút kaptunk Istentől, még nagyobb az öröm! Isten egyik legcsodálatosabb ajándéka a gyermek és hálával tartozunk ezért az ajándékért. Peti: Az élet nem csak házasságok és keresztelők sora. Természetesen sok mindent szeretnénk még elérni az életben, szeretnénk komfortosabbá tenni szüleink, saját és születendő gyermekeink életét, de a Jóisten tudja, mire van szükségünk és mire nincs. Ebben a depressziós, önző, agresszív, és bizonytalan világban minden fiatalt arra biztatnánk, hogy találják meg Istent és életük párját, és merjék kimondani: Te velem, én veled... míg a halál el nem választ.
Fotók: Varga Gyula Photography