Idén (2019-ben) volt 70. éve, hogy az 1949-es esztendő pünkösdjére felépült gyülekezetünk imaháza.
A kerek évforduló kapcsán az irattárban fellelt források alapján Turán István mutatja be az imaház történetét a korai előzményektől egészen a legnehezebb évekig, amikor a kommunista államhatalom igyekezett kisajátítani a nem mindennapi munkával készült épületet.
A fennmaradt dokumentumok mennyiség és minőség dolgában is figyelemre méltók, hiszen olyan részletekbe avatnak be minket, amelyek korábban nem voltak ismertek a nagyközönség számára, így bízunk benne, hogy az írás mind részletgazdagság, mind a történeti hűség tekintetében tud új információkkal szolgálni.
***
A Tibold-kastélyként is emlegetett úri lak 1944 és 1947 között árvaházként működött. A háború és a front átvonulása következtében szülők nélkül maradt gyermekek ellátását biztosította az egyház az épületben. A működtetést az Országos Luther Szövetség végezte, akik számára a kiskőrösi evangélikusok évi 1 pengő névleges bérért átadták az épületet.
Az árvaház felszámolása után néhány termet a Csengődi Evangélikus Gyülekezet kapott meg, akik imaháznak és iskolának használták. Zoltán László lelkész ugyan több levélben is próbálta néhány helyiség megmaradását elérni (egy végül meg is maradhatott) az egyre növekvő közösség és az iskolások számára, azonban 1947 októberében a kiskőrösi egyház bontási kérelmet adott be a Járási Főjegyzői Hivatalhoz.
***
A dokumentum teljes tartalmát az alábbi gombra kattintva lehet elolvasni, letölteni.